Uszczelniacz do gwintów — co to jest?

Uszczelniacz do gwintów to substancja dostępna w płynnej konsystencji lub w postaci nici, która odpowiedzialna jest za zapobieganie wyciekom cieczy oraz gazów z różnego typu połączeń rurowych. Stosowany jest od najczęściej do uszczelniania połączeń drobnozwojowych oraz gwintowanych. Nadaje się do stosowania na powierzchnie ze stali nierdzewnej oraz z metalu. Najczęściej jest to substancja wykorzystywana przy instalacjach hydraulicznych oraz pneumatycznych. Uszczelniacze tego typu bardzo dokładnie wypełniają przestrzenie między elementami gwintowanymi, dzięki czemu następuje niskociśnieniowe uszczelnienie tych powierzchni. Gdy taki uszczelniacz się utwardzi prawidłowo, to jeszcze bardziej i dokładniej uszczelnia całe połączenie. Uszczelniacz do gwintów jest produktem przystosowanym do aplikacji w instalacjach nisko oraz wysokociśnieniowych. 

Jakie inne substancje może zastąpić uszczelniacz do gwintów?

Na rynku dostępne jest wiele innych produktów, które zostały przygotowane z myślą o uszczelnianiu powierzchni. Jak się jednak okazuje, uszczelniacz do gwintów cechuje się znacznie lepszymi parametrami, dlatego jest coraz częściej wykorzystywany przy tworzeniu uszczelnień. Przykładowo uszczelniacze na bazie rozpuszczalników z czasem się kurczą, przez co konieczne jest dociąganie złączy. W przypadku uszczelniacza do gwintów ten problem nie występuje. Konopie oraz pasty uszczelniające nie są łatwe w nakładaniu, przez co nie każdy wie, jak to robić. Trzeba ich również nakładać dość sporo, co uniemożliwia właściwe dociągnięcie elementów. Aplikacja uszczelniacza do gwintów jest natomiast bardzo prosta i nikt nie powinien mieć z nią problemów. Na rynku można także spotkać taśmy teflonowe, które pod wpływem obciążeń się jednak luzują, co prowadzi do powstawania wycieków. Na szczęście uszczelniacz do gwintów, jest w pełni odporny na takie obciążenia, przez co bardzo rzadko dochodzi do jakichkolwiek wycieków. 

Zalety uszczelniacza do gwintów

Uszczelniacz do gwintów pod względem swoich właściwości przewyższa klasyczne materiały uszczelniające. Przede wszystkim jest łatwy w aplikacji i nie blokuje w żaden sposób instalacji rurowych. Można go śmiało używać w ramach zastępstwa za taśmy uszczelniające oraz konopie, ponieważ cechuje się jeszcze lepszymi właściwościami i może być z powodzeniem umieszczany dokładnie  w tych samych miejscach. Uszczelniacze tego typu są wysoce oporne na drgania oraz obciążenia dynamiczne. Dopuszczone są również do stosowania w instalacjach z wodą pitną oraz z gazem. Warto również wspomnieć o tym, że uszczelniacz do gwintów chroni połączenia gwintowane przed korozją, przez co zwiększa ich żywotność. Zasadniczo jego aplikacja odbywa się przy pomocy specjalnego aplikatora ręcznego, który pozwala na dojście do nawet trudno dostępnych miejsc. Aplikator do uszczelniacza do gwintów gwarantuje dużą precyzję i nakłada substancję na wybraną powierzchnię kropla po kropli. Dzięki temu zniwelować straty materiału powstające podczas aplikacji. 

Więcej informacji znajdziesz w sklepie: woronko-kleje.pl