Opóźniony lub odwołany lot – odszkodowanie

Podróżując często samolotem, z pewnością większości z nas przydarzyła się sytuacja, że lot został opóźniony lub całkowicie odwołany, co pokrzyżowało znacznie nasze plany. W takich okolicznościach można dochodzić należnego odszkodowania, o czym warto dowiedzieć się więcej.

Odwołany bądź opóźniony lot może nie tylko przysporzyć problemów czasowych i skutecznie zaburzyć plan działania, ale również może doprowadzić do straty znacznej sumy pieniędzy, którą należało ponieść na zakup biletów. W przypadku, gdy nasz lot z jakiegokolwiek powodu zostanie zmieniony lub też nie zostaniemy przyjęci na pokład, na przykład z powodu kompletu pasażerów, warto dowiedzieć się, jak postępować dalej.

Artykuł 4, 5, 6 i 7 Rozporządzenie (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z roku 2004 informuje, iż można żądać odszkodowania od przewoźnika lotniczego, u którego zaistniały wyżej wymienione problemy.

Jeśli pasażer posiada dowód, w postaci potwierdzonej rezerwacji na lot, który został odwołany lub opóźniony, a także stawił się na odprawę w odpowiednim czasie przed ustaloną godziną odlotu, ma prawo domagać się odszkodowania za straty, jakie poniósł.

Wysokość odszkodowania – od czego zależy?

Wysokość odszkodowania zależna jest między innymi od tego, jak duże było opóźnienie, jaka była jego przyczyna oraz jak długi miał być lot. Należy pamiętać, że przewoźnik lotniczy może starać się zmniejszyć wysokość odszkodowania, oferując pasażerom alternatywę w postaci na przykład tańszych biletów na kolejny lot i tym podobne.

Warto wspomnieć, że prawo do ubiegania się o odszkodowanie, nie przysługuje w momencie, gdy pasażer został wcześniej poinformowany o zmianach w zaplanowanym locie.

Odszkodowanie a pomoc prawna

Dochodzenie odszkodowania od przewoźnika lotniczego nie jest procesem trudnym, lecz wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto skorzystać w tym celu z usług adwokata, który pomoże przygotować odpowiednie dokumenty i pisma, a także zaoferuje praktyczne porady prawne w zaistniałej sytuacji.

Adwokat Dominik Marchewka z Kancelarii Adwokackiej w Krakowie zapewnia kompleksową pomoc prawną z zakresu ubiegania się o odszkodowanie za utracony lot. Warto wówczas przygotować wszelkie posiadane dokumenty, związane ze sprawą, które mogłyby posłużyć, jako dowód w całym procesie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą adwokata z Kancelarii Adwokackiej w Krakowie, dostępną na stronie www.malopolskiadwokat.pl