Legalne oprogramowanie – dlaczego warto je posiadać?

legalne oprogramowanie

Nowoczesne oprogramowanie zintegruje się z Twoimi obecnymi systemami i umożliwi tworzenie wirtualnych przestrzeni, które usprawnią procesy w całej firmie. Po przeprowadzeniu modernizacji i wybraniu elastycznego, funkcjonalnego systemu, to oprogramowanie zajmie się tymi sprawami i pozwoli Ci ponownie skoncentrować się na kluczowych kwestiach związanych z prowadzeniem firmy.

Czym cechuje się legalne oprogramowanie?

Istnieje wiele firm, które są producentami lub dystrybutorami oprogramowania. Każdy z nich na swój sposób zabezpiecza dany program i dodaje do niego odpowiednie elementy, które pozwalają odróżnić piracką kopię od oryginału. Niestety nie ma jednego, standardowego sposobu sprawdzenia legalności każdego programu na rynku.
Jest to jednak ustalane ze 100% pewnością, kupując oprogramowanie bezpośrednio od producenta lub od dużego i dystrybutora. Powinno jednak być tak, że powinna to być firma rozpoznawalna i istniejąca od dłuższego czasu na rynku. Czemu? Ponieważ nie zawsze zapłata za oprogramowanie oznacza jego legalne źródło pochodzenia.

W jaki sposób rozpoznać legalne oprogramowanie?

Skupmy się przykładowo na systemie operacyjnym Microsoft Windows, który jest zainstalowany na większości komputerów osobistych. Aby uzyskać pewność, że nasze oprogramowanie jest legalne, musimy wykonać następujące czynności:

 • system musi być aktywowany telefonicznie lub przez internet
 • w przypadku, gdy kupujemy komputer z zainstalowanym wcześniej legalnym oprogramowaniem, informacja o kluczu powinna być zapisana w pamięci BIOS
 • gdy kupujemy oprogramowanie, ale bez urządzenia, do wyboru mamy następujące wersje: elektroniczną ESD w przypadku której otrzymamy dostęp do licencji w wersji elektronicznej, pudełkową BOX w której licencja znajduje się na pudełku oraz pudełkową OEM – w tym przypadku otrzymujemy naklejkę z licencją

Korzyści z posiadania legalnego oprogramowania

 • Integracja z Twoimi obecnymi systemami
 • Skoordynowana komunikacja
 • Zarządzane terminy
 • Zintegrowane śledzenie czasu i rozliczanie
 • Ulepszona organizacja plików
 • Skonsolidowany katalog klientów do zarządzania kontaktami
 • Spójna organizacja spraw dla wszystkich członków firmy
 • Oprogramowanie łączy listę kontaktów, kalendarz na pulpicie, terminy i listy rzeczy do zrobienia, systemy śledzenia czasu, pliki dokumentów i łączy je w jeden pakiet.

Po przeprowadzeniu modernizacji i wybraniu elastycznego, funkcjonalnego systemu, to oprogramowanie zajmie się tymi sprawami i pozwoli Ci ponownie skoncentrować się na kluczowych kwestiach związanych z prowadzeniem firmy.

Konsekwencje prawne z powodu posiadania złego oprogramowania

Za korzystanie lub posiadanie oprogramowania z nielegalnego źródła możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej, gdyż działanie to może zostać uznane za przestępstwo. Sam zakup nielegalnego oprogramowania może zostać uznane jako paserstwo, za które grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności. W postępowaniu sądowym mogą również zostać zajęte narzędzia pracy lub dokumenty – dyski, serwery, dokumenty. W dodatku twórca oprogramowania może wystąpić do nas z roszczeniami i może ubiegać się o zapłatę odszkodowania w wysokości nawet dwukrotności ceny, jaką należy zapłacić za wykorzystywanie oprogramowania. Pamiętajmy również, że to pracodawca jest odpowiedzialny za zainstalowane i wykorzystywane w firmie programy, bez względu na to czy zainstalował je samodzielnie, czy zrobił to pracownik bez jego wiedzy. Pozyskując więc oprogramowanie dla firmy, należy zwrócić uwagę, by kupić je tylko ze sprawdzonego źródła.