Jak dbać o zdrowie prostaty?

Prostata to element układu moczowo-płciowego mężczyzny, mający wielkość orzecha włoskiego. Nazywana jest ona gruczołem krokowym, gdyż znajduje się w okolicach męskiego krocza. Prostata umieszczona jest pod pęcherzem moczowym. Przywiera do przedniej ściany odbytu.

Prostata ma niezwykle ważne funkcje rozrodcze. Produkuje ona specjalny płyn, który wraz z plemnikami składa się na spermę.

Przerost prostaty

Przerost gruczołu krokowego, dotykający wielu mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia, wiąże się z problemami z oddawaniem moczu, a także z trudnościami w życiu intymnym. 

Co wpływa na przerost prostaty? Są to takie rzeczy jak: spożywanie zbyt dużej ilości białka zwierzęcego, brak prawidłowej masy ciała oraz brak odpowiedniej aktywności fizycznej, a także palenie papierosów. Mówi się też o tym, że zły stan naszej prostaty wynikać może ze wstrzemięźliwości seksualnej. 

Warto wiedzieć, że na problemy z prostatą może mieć wpływ obniżony poziom testosteronu.

Choroby prostaty często kończą się nowotworem, dlatego pod żadnym pozorem nie należy ich bagatelizować. Należy wykonywać niezbędne badania kontrolne. Warto badać PSA, testosteron, a także warto wykonywać badanie doodbytnicze oraz USG jamy brzusznej.

Jak zadbać o swoją prostatę?

W pierwsze kolejności ważny jest zdrowy tryb życia: ograniczanie mięsa i zwiększenie aktywności fizycznej.

Przy problemach z prostatą sprawdza się jeden owoc – granat, który to zawiera aktywne polifenole.

Może warto sięgnąć po suplement diety, aby zadbać odpowiednio o swoją prostatę? Polecane są takie suplementy, które zawierają m.in. wyciąg z pestek dyni czy korzenia pokrzywy. Ważne jest także, by dostarczać do swojego organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, a także wyciąg z zielonej herbaty. Na rynku jest dostępnych jest wiele przeróżnych suplementów diety na prostatę – warto wybrać ten z najlepszym składem. 

Nie zaszkodzi też regularny masaż prostaty. Masaż ten, zwany dojeniem prostaty, robi się przez odbyt. Dostarcza on mężczyźnie dużej przyjemności seksualnej, a przy tym jest dobry dla gruczołu krokowego. Warto wiedzieć, że na rynku istnieją specjalne masażery prostaty – może to ciekawy pomysł na prezent dla Twojego mężczyzny?

Podsumowanie

Z prostatą nie ma żartów – przerost gruczołu krokowego to rzecz, która powinna być wykrywana jak najwcześniej, bowiem nieleczona prowadzić może do powstania nowotworu. O swoją prostatę można dbać w różnoraki sposób. Można stosować odpowiednią dietę i podejmować regularny wysiłek fizyczny. Można również stosować różne suplementy diety, poprawiające kondycję gruczołu krokowego. Oprócz tego praktykować można masaż prostaty.