Czy trzeba mieć konto firmowe, gdy prowadzi się działalność gospodarczą?


W dzisiejszych czasach niewiele osób funkcjonuje bez konta osobistego. Jest to nie tylko wygodne, ale także bezpieczne. Trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie dość, że pieniądze tracą na wartości, to jeszcze mogą zostać ukradzione. Jak sprawa wygląda z kontem firmowym? Czy przedsiębiorca może korzystać z konta osobistego, a może ma obowiązek założenia konta firmowego?
Działalność gospodarcza a konto firmowe
Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wiąże się to z licznymi obowiązkami, wśród których jest regulowanie płatności z urzędem skarbowym czy z ZUS-em. Wszystkie transakcje muszą odbywać się z konta bankowego, a więc przedsiębiorca jest zobowiązany do posiadania konta. Jednak żadne przepisy nie regulują tego, czy ma to być konto firmowe, czy może być to rachunek osobisty. W tek kwestii jest dowolność, a więc osoba zakładająca firmę, może podać numer konta osobistego, z którego będzie wykonywać transakcje z kontrahentami i będzie płacić podatek czy składki ZUS.
Czy warto założyć konto firmowe?
Wiele osób prowadząc działalność, decyduje się na założenie konta firmowego. Z jakiego powodu tak się dzieje? Przede wszystkim jest to wygodniejsze. Mając konto firmowe, ma się wgląd w finanse firmy i nie trzeba kontrolować stanu konta osobistego. To także lepsze rozwiązanie dla osób, które są płatnikami VAT. Wiele banków w ofercie konta firmowego otwiera dodatkowo rachunek rozliczeniowy w złotówkach VAT, dzięki któremu można dokonywać rozliczeń w ramach podzielonej płatności. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia prowadzenie księgowości, co usprawnia oczywiście pracę i prowadzenie firmy. Warto zatem założyć konto firmowe. Jak wybrać najlepsze? Idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki i sprawdzenie, które konto firmowe ranking wygrywa.
Ile kosztuje prowadzenie konta firmowego?
W wielu przypadków podczas zakładania konta firmowego nie ma żadnych opłat przez pierwszych dwanaście miesięcy. Niekiedy są także ciekawe promocje, dzięki którym można nawet zyskać. Wystarczy sprawdzić ranking kont bankowych i zobaczyć, który z nich ma obecnie korzystną ofertę. Przy okazji warto także pamiętać, że konto można zawsze zmienić i otworzyć rachunek w nowym banku. Oczywiście przy tej okazji należy podać wszystkim kontrahentom nowy numer konta i pamiętać, aby ten numer znajdował się też w ewidencji urzędu skarbowego, czy ZUS-u. Prowadzenie konta firmowego po zakończeniu promocji najczęściej nie jest drogie i jest to kwota oscylująca w granicach 10 złotych miesięcznie.